Cine suntem noi

Înființată în 1992, Fundaţia HOSPICE Casa Speranţei este una dintre cele mai mari organizaţii caritabile din România, având doua Centre de Îngrijiri Paliative – în Braşov şi Bucureşti. Organizația asigură de asemenea servicii de îngrijire în Făgăraș și  Zărnești. În 25 de ani de funcționare, peste 20.000 de pacienți adulți cu boli incurabile și copii care suferă de afecțiuni cu prognostic limitat de viață (tetrapareză, afecțiuni neurologice, distrofie musculară sau multe altele), precum și familiile acestora au primit în sprijin din partea HOSPICE.

Toate serviciile oferite pacienților și familiilor acestora sunt gratuite.

Află mai multe despre organizație pe www.hospice.ro.

Departamentul de Comunicare şi Strângere de Fonduri  al organizației are un rol esențial în asigurarea resurselor financiare necesare furnizării către beneficiari a serviciilor gratuite de îngrijire paliativă, derulând campanii și organizând evenimente pe întreg parcursul anului. Pentru echipa din Bucureşti a acestui departament, căutăm acum un coleg sau o colegă care, în regim de voluntariat (post neremunerat), să contribuie la programele noastre majore (cu sute de oameni implicaţi) şi să se dezvolte într-un ritm accelerat, cu multe satisfacţii profesionale şi emoţionale.

Căutăm o persoană care să aibă:

• Studii: facultate absolvită sau în curs.
  • Experiență în muncă: nu e obligatoriu să mai fi lucrat undeva, important e să te intereseze domeniul comunicării în zona ONG (organizare de evenimente, campanii de strângere de fonduri) şi să dorești să devii din ce în ce mai bun(ă) în interacțiunea cu oamenii.
  • Abilități: ești comunicativ(ă) și sociabil(ă) față în față și la telefon, ai atenție la detalii, răbdare, știi să te organizezi (notițe, termene-limită), stăpânești gramatica limbii române
  • Abilități IT: Google, rețele sociale, Word, Excel
  • Interese și aspirații: vrei să ajuți alți oameni, să te dezvolți personal, să înveți lucruri noi, să îţi faci prieteni în mediul ONG și de business, să aplici practic tehnici de comunicare
  • Disponibilitate de timp: minim 3 luni în perioada martie- iulie 2017 (cu posibilitate de prelungire), câte 2 zile pe săptămână, de obicei între 10.00-16.00 (unele evenimente au loc seara și unele activități se desfășoară în diverse locuri din oraș). Biroul se află în str. Tămâioarei, nr. 121, București – unde este și Centrul de Îngrijiri Paliative.
  • Alte calități: orientare către găsirea de soluții, spirit de inițiativă, perseverență, corectitudine și o atitudine pozitivă

Ce vei face alături de noi

• comunici cu partenerii și susținătorii fundației prin telefon și e-mail
  • înregistrezi cu grijă informațiile/datele în baze de date
  • pregătești materialele din campaniile de direct marketing (prin poștă)
  • realizezi rapoarte și situații simple
  • participi la evenimente caritabile la care HOSPICE Casa Speranței este cauză beneficiară și, dacă este cazul, susţii o prezentare despre serviciile oferite.

Pentru toate aceste sarcini, vei avea alături un coleg care îți va oferi toate informațiile şi instrumentele necesare.

Ce primeşti în schimbul implicării tale (pe lângă recunoştinţa beneficiarilor fundaţiei):

• Certificat / adeverință de voluntariat
  • O scrisoare de recomandare, cu care te vei putea angaja mai ușor în domeniul comunicare/ marketing/ organizare de evenimente / fundraising
  • Experiență practică în campanii complexe, fără momente de plictiseală
  • Telefon, computer și alte resurse necesare
  • Decontarea transportului cu mijloacele de transport în comun și taxi în interes de serviciu
  • Masă la prânz
  • Training, coaching și feedback periodic din partea colegilor din departament
  • Oportunitatea de a interacționa cu alți voluntari de vârstă apropiată, precum și cu pacienți și familiile acestora
  • Dacă vei descoperi că îți place mult, ai șanse să devii unul dintre puținii profesioniști în strângere de fonduri din România
  • Prioritate la angajare în organizație, în măsura posturilor disponibile, potrivite nivelului de pregătire pe care îl vei dobândi

Trimite-ne CV-ul tău și câteva cuvinte despre ceea ce ți-ai dori să înveți și să faci în perioada de voluntariat, pe adresa de e-mail mihaela.ioanitoaia@hospice.ro până pe 15 februarie 2017.