Cerințe generale:

  • Specialitate clinică oncologie;
  • Atestatul în ingrijire paliativă reprezintă un avantaj;
  • Minim 2 ani experiență clinică;
  • Certificat de membru Colegiul Medicilor, vizat pe anul în curs;

Aptitudini:

  • Capacitate de a lucra în echipa interdisciplinară;
  • Standarde profesionale înalte;
  • Bune abilități de comunicare;
  • Empatie;
  • Maturitate emoționala, capabil să facă față zilnic situațiilor întâlnite în ingrijirea pacienților cu boli incurabile și a familiilor lor;
  • Flexibil, capacitate de adaptare;
  • Dornic să învețe și să se dezvolte;
  • Receptiv, fără idei preconcepute.

Norma de lucru: 7 h/zi sau 3,5 h/zi

Principalele responsabilități ale postului:

  • Asigură consultul inițial al pacienților ce se prezintă în ambulatoriu, stabilește schema de tratament, stabilește frecvența ulterioară a consultațiilor, în funcție de problemele pacientului;
  • Participă în colaborare cu ceilalți membri ai echipei multidisciplinare la stabilirea planului de îngrijire pentru asigurarea nevoilor complexe ale pacienților;
  • Evaluează și sprijină soluționarea nevoilor psiho-emoționale și spirituale ale pacienților și familiilor lor;
  • Participă la instruirea familiei în legătură cu îngrijirea, discută despre prognostic și posibila evoluție a bolii cu pacientul sau aparținătorii;
  • Consemnează cu acuratețe și în max. 24 ore  recomandările medicale și documentația ce reflectă îngrijirea pacientului;
  • Evaluează și anticipează nevoia de admisie în unitatea cu paturi sau trimiterea către Centrul de zi, îngrijire la domiciliu și comunică în timp util în cadrul ședinței medicale.
  • Stabilește și ține legătura cu medicul de familie/ medicul specialist curant.

Beneficii:

  • 26 zile de concediu de odihnă anual;
  • 1 zi liberă aferentă zilei de naștere și 1 zi liberă de Ziua Mondială a Sănătății;
  • Tichete de masă în valoare de 20 lei/zi;
  • Abonament Bookster;
  • Formare profesională constantă în domeniul paliației.

Candidaţii interesaţi pot trimite un Curriculum Vitae la următoarea adresă de e-mail: recrutare@hospice.ro