Cerințe generale:

  • Studii superioare, specializare clinica; atestat de libera practica minim practicant autonom, psihologie clinica sau psihoterapie
  • Bune abilitati de comunicare si relationare cu beneficiarii si membrii echipei interdisciplinare
  • Limba engleza scris si vorbit la nivel avansat;
  • Cunostinte bune de operare PC MS Office;
  • Experienta in abordarea traumei reprezinta un avantaj;
  • Carnet de conducere categoria B

 Obiectivul(e) postului:

  • Optimizarea starii emotionale a pacientilor afectati de boala, a comunicarii in familie
  • Identificarea si prevenirea simptomatologiei psihologice asociate patologiei pacientilor ingrijiti de fundatie.
  • Evaluarea starii psihologice a pacientilor afectati de boala si consilierea acestora de-a lungul ingrijirii lor paliative;
  • Stabilirea obiectivelor si a planului de interventie terapeutica in ingrijirea psihologica paliativa
  • Documentarea cazurilor si completarea fiselor de observatie, pastrand confidentialitatea informatiilor si respectand codul deontologic al profesiei de psiholog

 Principalele responsabilități ale postului

  • Evaluaza starea psihologica a pacientilor si stabileste un plan de interventie in functie de nevoile identificate;
  • Sustine sedintele de interventie psihologica individuale sau de grup,  pentru pacienti sau/si apartinatori, in functie de programari;
  • Observa dinamica familiei pacientilor, rolurile si relatiile dintre ei, in cadrul diverselor activitati;
  • Ofera suport si consiliere psihologica in functie de nevoi si de credintele pacientului la solicitarea acestuia si/sau a echipei interdisciplinare;
  • Stabileste, in functie de obiectivele terapeutice, metoda de lucru si programele de instruire a beneficiarilor;
  • Coordoneaza procesul terapeutic agreat impreuna cu beneficiarul terapiei.
  • Asigura documentarea adecvata a actului terapeutic.
  • Coordoneaza activitatile centrului de zi pentru copii si se implica in workshop-uri tematice atat pentru beneficiari, cat si pentru apartinatori

Candidaţii interesaţi pot trimite un Curriculum Vitae la următoarea adresă de e-mail: recrutare@hospice.ro

Numai candidaţii selectaţi vor fi invitaţi la un interviu, a cărui dată va fi stabilită de comun acord. Toate candidaturile vor fi analizate cu obiectivitate şi în deplină confidenţialitate.

Organizatia îşi rezervă dreptul de a testa competenţele declarate de către candidat.