Pacienții mici și mari de la HOSPICE au prieteni în toată lumea. Mario Jardel – de două ori Gheata de Aur a Europei – a venit special în România pentru Meciul Speranței.

La 17 ani de ani de când smulgeau aplauze la Sporting Lisabona, Mario Jardel şi Marius Niculae au făcut din nou echipă – cei doi au jucat în Meciul Speranţei de pe stadionul Dinamo.

Fostul star brazilian, ajuns la 45 de ani, a înscris de două ori pentru echipa sa, care a câştigat, în cele din urmă, cu scorul de 10-6. Din echipa Asociaţiei Marius Niculae au făcut parte: Prunea, Kiriţă, Mihali, Florea, Mărgăritescu, Zicu, Florentin Petre, Marius Niculae, Florin Cernat, Adrian Ilie, Ionuţ Badea, Daniel Iftodi, Mario Jardel, Dacian Varga, Ciprian Marica, Daniel Niculae şi Ionel Dănciulescu.

În echipa Fundaţiei Dan Cristian Popescu a evoluat şi fiul lui Mario Jardel (22 de ani), în prezent la Celtiga, în Spania. Acesta evoluează pe postul de atacant. Bogdan Stelea, Dan Chilom, Cristi Pulhac, Gabi Răduţă, Gafiţă, Vasile Maftei, Daniel Chiriţă, Tibi Bălan, Liviu Ganea, Marian Aliuţă, Cătălin Oprişan, Florin Bratu, Nana Falemi, Ionel Ganea, Valentin Bădoi şi Florin Motroc au evoluat pentru echipa lui Popescu.

Lovitura de start din partida de pe 22 iunie a fost dată de Robert, un băieţel de cinci ani, internat la spitalul HOSPICE din Bucureşti. Toate fondurile strânse în urma vânzării de bilete au fost donate către pacienții HOSPICE Casa Speranței.

HOSPICE Casa Speranței, organizație non-profit înființată în 1992 la Brașov, a introdus conceptul de îngrijire paliativă în România și este cea mai mare fundație din țară care oferă gratuit servicii specializate gratuite de acest tip.

Organizația are două spitale cu servicii integrate, în Brașov și București, echipe mobile în patru orașe – București, Brașov, Făgăraș și Zărnești, șase sedii destinate oferirii de îngrijire paliativă și educație și peste 100 de paturi pentru internare și activități adiacente, destinate îngrijirii persoanelor diagnosticate cu boli incurabile. În 2019, HOSPICE va inaugura centrul socio-medical de la Adunații Copăceni, primul din România destinat exclusiv copiilor cu boli incurabile. HOSPICE a dezvoltat servicii complete de îngrijire paliativă, care sunt oferite în centre de zi, ambulatorii și unități proprii pentru internare, la domiciliul pacienților și în spitalele partenere. În cei 27 de ani de existență, HOSPICE a adus alinare și speranță pentru peste 30.000 de copii și adulți cu boli incurabile, cât și familiilor acestora.

Poți sprijini pacienții HOSPICE și cauza îngrijirii paliative cu o donație ( https://www.hospice.ro//doneaza/) sau cu un sms la 8844 cu textul TIMP (2 euro pe lună). Pentru mai multe informații, accesați www.hospice.ro. Ne găsiți pe Facebook și pe Instagram , iar pe Youtube puteți afla povestea HOSPICE și istoria îngrijirii paliative în România.